top of page
 • Obrázek autoraMichal Kulíček

Vlhkost zdí v domech: Zdravotní problémy a řešení

Vlhkost zdí v domech je častým problémem, který může mít vážné důsledky pro kvalitu života obyvatel a samotnou nemovitost. V tomto článku se zaměříme na to, jak vzniká vlhkost zdí, jaké jsou nejčastější příčiny, jakým způsobem může ovlivnit zdraví obyvatel a jak lze tento problém řešit.


Příčiny vlhkosti zdí: Vlhkost zdí může vznikat z různých důvodů. Nejčastějšími příčinami jsou:

 1. Zemní vlhkost: Tato forma vlhkosti vzniká zpod zemského povrchu, kdy se voda z okolního terénu vzlíná do základů a zdí domu. Může být způsobena nedostatečnou izolací základů.

 2. Kapilární vlhkost: Kapilární vlhkost se vyskytuje, když se voda v nasává do stavebního materiálu (např. cihly, beton) a stoupá nahoru kvůli kapilárnímu účinku. Tato vlhkost může způsobit vzlínání vody až do výše 1,5 metru od země.

 3. Infiltrace srážkové vody: Průsaky dešťové vody do stěn domu mohou být způsobeny poškozenými střechami, trhlinami v omítkách nebo chybějícími odtokovými systémy.

Zdravotní problémy spojené s vlhkostí zdí: Vlhkost zdí může mít negativní vliv na zdraví obyvatel. Exponovanost vlhkosti může vést k různým zdravotním problémům, včetně:

 1. Problémy s dýchacím ústrojím: Vlhkost může způsobit růst plísní, což může vyvolat alergické reakce a respirační problémy.

 2. Zhoršení stavu budovy: Dlouhodobá expozice vlhkosti může poškodit stavební materiály, což zvyšuje riziko strukturálních problémů.

 3. Problémy s komfortem: Vlhkost může způsobit nepříjemný pach, narušit vzhled interiérů a vytvářet nepříjemně vlhké prostředí.

Řešení problému s vlhkostí zdí: Pokud se setkáte s problémem vlhkosti zdí ve své nemovitosti, existuje několik způsobů, jak ho řešit:

 1. Vodorovná hydroizolace zdiva: Tato metoda zahrnuje vytvoření bariéry proti vzlínání vlhkosti do zdiva. Používají se různé hydroizolační materiály, jako je speciální stavební fólie nebo izolační malty.

 2. Odstranění kontaminovaných omítek: Pokud omítky obsahují plísně nebo jsou poškozeny vlhkostí, je nutné je odstranit, aby se zabránilo šíření vlhkosti dál do zdiva.

 3. Sanační omítka: Po odstranění starých omítek se nanáší sanační omítka, která je schopna odolávat vzlínání vlhkosti.

 4. Vysoušení zdiva: V případech, kdy je vlhkost mírná, lze zdivo vysušit pomocí větrání a vytápění. Tato metoda však může trvat delší dobu a nemusí být účinná ve všech případech.

 5. Injektáž: Injektážní metoda zahrnuje vstřikování speciálních hydroizolačních látek přímo do zdí, což zastavuje vzlínání vlhkosti.

 6. Podřezání: Tato metoda zahrnuje odstranění části zdiva nad úrovní vzlínající vlhkosti a jeho nahrazení novým stavebním materiálem.

 7. Elektroosmóza: Elektroosmóza je metoda využívající elektromagnetické pole k řízenému pohybu vody ve zdivu. Je to moderní a účinná metoda, která však vyžaduje profesionální instalaci. Více informací na https://www.osmodry.cz/


Je důležité brát v úvahu konkrétní situaci a míru vlhkosti zdí při výběru vhodného řešení. Profesionální odborník na stavební rekonstrukce může poskytnout konzultaci a navrhnout nejlepší postup pro váš konkrétní případ. Včasná a efektivní reakce na problém s vlhkostí zdí může zachránit váš dům a zlepšit kvalitu života v něm.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page