Plán na regulaci Airbnb nabírá zpoždění. O návrh nejeví zájem mimopražští poslanci, problém je netíží

Snaha pražských politiků omezit krátkodobé pronájmy typu Airbnb naráží na neochotu poslanců regulaci projednat. Problémy s Airbnb sice nejsou kvůli útlumu turismu v důsledku koronavirové pandemie akutní, po jejím konci se ale mohou rychle vrátit. Právě na tuto dobu se Praha chce včas připravit. Ačkoli se zastánci návrhu naděje na prosazení ještě nevzdali, i u nich převládá názor, že se novelu do voleb spíše nepodaří schválit. Praha by tak mohla návrh znovu předložit až nové sněmovně.

"Aby náš návrh stihl projít a nespadl pod stůl, muselo by se jeho první čtení stihnout v březnu nebo v dubnu," říká pražská radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu), která návrh zaštiťuje. Praha chce, aby živnostenský zákon obcím umožňoval podle jejich uvážení například zavést lhůtu, na kolik dnů v roce smí pronajímatelé své nemovitosti hostům nabízet, nebo omezit počet osob ubytovaných v jednom bytě. Obce by zároveň mohly na část roku služby typu Airbnb zcela zakázat.

Hlavnímu městu vadí, že krátkodobé pronájmy vytváří tlak na růst cen nemovitostí a nájmů a zároveň jsou s nimi spojené problémy s hlukem a nepořádkem. Ze stejných důvodů různě regulují tyto služby i další evropské metropole jako Berlín nebo Barcelona.

Trh s krátkodobými pronájmy silně zasáhl odliv turistů v důsledku koronaviru. V Praze klesl podle dat společnosti AirDNA počet bytů nabízených přes služby typu Airbnb o 45 procent. Jejich majitelé je začali pronajímat na delší dobu, což přispělo k poklesu nájmů pražských bytů. Ty podle dat realitních kanceláří v loňském roce zlevnily zhruba o desetinu. Kromě útlumu Airbnb byl dalším důvodem zlevnění též odliv zahraničních studentů.

Zatím není jisté, v jaké síle se krátkodobé pronájmy vrátí po pandemii. "Já jsem ochotný s nimi znovu začít. Ale může dojít k tomu, že část majitelů bude raději provozovat správcovskou firmu a Airbnb si nechá jako přivýdělek. Poptávka po Airbnb se ale podle mě vrátí, lidé to budou využívat raději než hotely," tvrdí Jiří Krejčí, místopředseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí.

Návratu krátkodobých pronájmů a s nimi spojených potíží se přitom obávají například obyvatelé Prahy 1. Její politici proto zavázali zástupce radnice, kteří sedí ve společenství vlastníků jednotek některých domů, aby hlasovali pro možnost takový typ ubytování v daných domech zakázat, případně co nejvíce ztížit.

S prosazováním plošné regulace pomáhají Marvanové i pražští poslanci vládní koalice Patrik Nacher (za ANO) a Petr Dolínek (ČSSD). K tomu, že se regulace stihne schválit, jsou ale skeptičtí. "Program sněmovny je velmi nahuštěný. Prioritu mají návrhy spojené s řešením koronavirové pandemie, budeme muset také projednávat volební zákon," konstatuje Nacher.

Pochyby, zda poslanci stihnou novelu projednat, má i Dolínek. Proto je připravený vzdát se vlastního návrhu, který počítal například s omezením možnosti krátkodobě pronajímat byty bez přítomnosti jejich majitele maximálně na 30 dnů v roce. Nově se chce s Prahou dohodnout na jednotném znění, které by rád dostal na březnovou schůzi sněmovny.

Podle Nachera o projednání návrhu nejeví zájem mimopražští poslanci, jejichž regiony problém netrápí. Před vypuknutím pandemie byla největší poptávka po krátkodobých pronájmech hlavně v oblastech, kam jezdili zahraniční turisté, tedy kromě Prahy například v Českém Krumlově. Ve sněmovně je navíc kolem 350 neprojednaných návrhů, což je nejvíce od roku 1989, a i Nacher přiznává, že jsou pro něj důležitější některá jiná témata. Mezi nimi třeba zmírnění pravidel pro dětské dlužníky.

Chuť projednávat pražský návrh snižuje i fakt, že je podobný tomu, který poslanci před dvěma lety již jednou odmítli. Regulaci se tehdy snažil prosadit právě Nacher ve formě přílepku ke změně živnostenského zákona, která upravovala pravidla pro činnost turistických průvodců. Opozice tehdy přísnější regulaci kritizovala. Šlo by podle ní o přílišný zásah do práva na soukromé vlastnictví. Pochyby měla i o jeho vymahatelnosti.

Marvanová věří, že tentokrát má regulace větší šance na úspěch. Přestože výhrady části sněmovní opozice přetrvávají, získala Praha podporu například od ministerstva pro místní rozvoj. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko. Pokud poslanci novelu do voleb nestihnou projednat, hodlá ji hlavní město předložit znovu.

Současný parlament již jedno zpřísnění pravidel pro krátkodobé pronájmy přijal loni. Když stát během pandemie zjistil, že nemá informace o takto ubytovaných lidech, zavázal pronajímatele poskytovat na vyžádání data o klientech. Reálně se ale zákon neosvědčil. Z 18 Prahou oslovených společností jí vyhověla jediná.

S návrhy na další zpřísňování regulace krátkodobých pronájmů nesouhlasí zmíněná asociace pronajímatelů. Její představitelé tvrdí, že poškodí poctivé pronajímatele, které připraví o výdělek, a naopak povede k rozvoji obtížněji kontrolovatelného černého trhu.