Investování do nemovitostí mělo vždy své místo na poli široké škály investičních produktů. V posledních letech se dostalo do popředí a zájmu široké veřejnosti a to zejména kvůli výraznému poklesu úrokových sazeb nejen hypoték a půjček, ale i spořicích produktů.
Investiční nemovitost vám může přinést daleko lepší zhodnocení než spořicí účet, termínované vklady či stavební spoření.
Nemovitosti mohou uchránit hodnotu peněz před inflací po desetiletí, zajišťují bydlení, a dokonce můžete své peníze zajímavě zhodnotit. I přesto, že ne každá investice končí úspěchem, jsou investice do nemovitostí považovány za jedny z nejbezpečnějších variant.
Je však třeba podotknout, že se nejedná o snadný způsob investování. K tomu, abyste maximálně zvýšili své šance na co nejvýhodnější investici, jsou potřeba patřičné znalosti.
V tomto článku se mimo jiné podíváme na to, proč investovat do nemovitostí, jak vybrat vhodnou nemovitost (výběr lokality, dispozice aj.), na co si dát pozor, jak poznat vhodnou dobu k nákupu nemovitostí a také si ukážeme i další nepřímé formy investic do nemovitostí.
Bez znalostí to nejde. U investování do nemovitostí rozhodně ne. Právě proto jsme pro vás připravili tento komplexní článek, který obsahuje velkou spoustu potřebných informací. Myslíte to s investováním do nemovitostí vážně? Pokud ano, rozhodně by vám neměl tento článek utéct. Doporučujeme vám jej číst postupně, avšak pokud byste chtěli přeskakovat, můžete využít odkazů v obsahu.
Poznámka: Pojmem investiční nemovitost se označuje nemovitost, která není pořizována za účelem vlastního bydlení, ale s cílem jejího pronájmu nebo prodeje se ziskem. Je možné tvrdit, že někdo investuje do vlastního bydlení, avšak není to investice ve finančním slova smyslu.
Jak investovat do nemovitostí – Základní rozdíly fyzických nákupů a jiných forem
V zásadě existují dva hlavní přístupy k investování do nemovitostí. Buďto budete nakupovat fyzické nemovitosti (přímo), jako jsou byty, pozemky, chaty a domy, nebo lze investovat do nemovitostních fondů, nemovitostních dluhopisů, crowdfunding aj. (tj. nepřímo).
Podívejte se na tabulku, kde hlavní varianty srovnáváme ve stěžejních aspektech:
Jak na investování do fyzických nemovitostí? Proč se vlastně o nemovitosti zajímat?
Investice do fyzických nemovitostí jsou považovány za vhodnou investici do aktiv během období s nízkými úrokovými sazbami díky své stabilitě. Zvyšování úrokových sazeb, nájmů a mezd tlačí ceny nemovitostí nahoru (až na krátkodobé poklesy).
Nyní se pěkně z blízka podíváme na hlavní aspekty této investice, ať už to budou klady nebo zápory. Aneb – Proč se vlastně o investování do nemovitostí zajímat?
1. Můžete docílit dvojího zhodnocení
Jedna možnost je v nemovitosti bydlet, ušetřit na nájmu a ochránit investované peníze před inflací (nejedná se ale tak úplně o investici).
Druhá je koupit např. investiční byt, který budete pronajímat. Jeho cena v čase poroste a navíc budete pravidelně inkasovat příjem navíc. Můžete tak svou investici zhodnocovat hned dvakrát. A právě této variantě se teď budeme v článku věnovat.
Na grafu níže si můžete představit, jak se mohou v čase vyvíjet ceny bytů. Je patrné, že po nemovitostní krizi ceny klesly, ale brzy přerostly na nová maxima. Z dlouhodobého hlediska je patrný růstový trend.
Index nabídkových cen bytů v ČR od roku 2005. Zdroj: CSÚ.cz
Jak růst cen nemovitostí může vypadat v praxi? Největší nárůst průměrných cen bytů v letech 2014-2018 byl ve Zlíně, kde byty zdražily o cca 80 %. Byt o velikosti 65 metrů čtverečních stál v roce 2014 cca 1 milión. V roce 2018 to už ale bylo 1,8 miliónů. Ve stejném období zdražily byty v Praze o téměř 70 %.
2. Nemovitostní trh je jeden z nejstabilnějších
Společně například s investicemi do zlata jsou nemovitosti považovány za jedny z nejbezpečnějších a nejstabilnějších. Jejich propad ani v průběhu krizí není výrazný, pokud vůbec klesají. Mnohdy se pouze utlumí růst ceny, ale k poklesu ceny vůbec nedojde.
Bydlení je přece základní lidská potřeba, nehledě na to, co se děje na trhu.
3. Dlouhodobě nízké úrokové sazby
Zpomalení ekonomik a ohromné zadlužení vlád vyvolané podporou při koronavirové pandemii nutí ECB (Evropskou centrální banku) pokračovat v udržování nízkých úrokových sazeb. V současné době si tak nemůže dovolit příliš zvýšit úrokové sazby a to je dobrá zpráva pro nemovitostní trh a hypotéky.
Přehled průměrné sazby hypoték a úroků ČNB od roku 2015. Zdroj: iDnes.cz
4. V případě potřeby finančních prostředků můžete nemovitost prodat
Nemovitosti nejsou sice zrovna nejlikvidnější investicí, avšak stále zde možnost prodeje je a někdy to jde celkem rychle. Naopak třeba v případě dluhopisů často nebývá žádná možnost dřívějšího ukončení. Pokud se například v důchodu rozhodnete cestovat, stačí nemovitost prodat a hurá na dlouhou dovolenou.
Dle analýzy Srealit trvá od podání inzerátu k podpisu rezervační smlouvy (nejčastější okamžik stažení inzerátu) 86-121 dní. Čím větší byt, tím zpravidla déle. Od podpisu rezervační smlouvy trvá minimálně dalších 5 týdnu převod peněz.
5. Výnos okolo 5 % ročně
Stanovit přesnou návratnost investování do nemovitostí je těžké, jelikož je třeba vzít v úvahu řadu faktorů. Přesto pokud se oprostíme od inflace, poplatků, úroků, likvidity, růstu nebo poklesu ceny a zaměříme se na samotné nájmy, návratnost může být okolo 20 let a cca 5 % ročně.
Příklad. Uvažujme koupi bytu za 2,4 miliónu korun. Dejme tomu, že by byl měsíční příjem z nájmu 10.000 Kč, tj. ročně 120.000 Kč. Pak lze procentuální návratnost investice odhadnout jako 2.400.000/120.000, což odpovídá právě 5 % ročně a návratnosti 20 let.
Poznámka: Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám hypoték v posledních letech není výjimka, že nájem pokrývá i celou splátku hypotéky.
Nicméně příklad výše je opravdu velmi zjednodušený. Dále v článku si povíme, proč návratnost nelze počítat takto a s čím vším je potřeba počítat.
6. Rostoucí poptávka
Do budoucna se očekává zvyšující počet zájemců. Podíl nájmů a bydlení ve vlastním se v Evropě pohybuje okolo 50 %, zatímco v Česku je to pouhých 20 %.
Kromě toho je na trhu nemovitostí nedostatečná nabídka. Např. v roce 2015 se v Praze vystavělo jen 400 bytů na 100 tis. obyvatel. Dle webu Ventureclub vzrostly průměrné ceny nemovitostí jen za posledních 7 let o cca 50 % z důvodu růstu HDP i průměrné mzdy, nízké nezaměstnanosti a nízkých úrokových sazeb.
Nejdůležitěji faktory při hledání investiční nemovitosti
Při hledání, posuzování a výběru té nejlepší nemovitosti k nákupu nebo pronájmu, věnujte zvýšenou pozornost následujícím oblastem.
1. Výběr lokality
Lokalita je velmi důležitá, věnujte jí dostatek času. Zpravidla se upřednostňují větší města a lukrativnější oblasti, jelikož si tím zajistíte lepší obsazenost (lépe se hledají nájemníci), vyšší nájmy a snadnější prodej nemovitosti.
Pokud ale chcete byt ve větším městě a zároveň v nějaké lukrativní oblasti, bývá to samozřejmě vykoupeno daleko vyšší cenou.
V tabulce níže si všimněte velkého rozdílu průměrných cen za 1 m² mezi různými regiony. Např. rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším městem je opravdu velký. Praha je o 350 % dražší než Ústí nad Labem.
Průměrná cena bytů za 1 m². Zdroj: Realitymix.cz
Celkově je sice návratnost ve velkých městech např. v Brně a Praze delší než např. v Ostravě či Zlíně, ale je tam často mnohem snazší najíst nájemce. Snadno se obsazují i univerzitní města (Zlín, Ostrava, Olomouc, Liberec), jelikož studenti nemívají dost peněz na koupě, a tak hledají pouze pronájem.
Dobrou lokalitu značí také dostupnost MHD, v případě Prahy hlavně metra, a veškerá občanská vybavenost.
I přes snahu o výběr TOP lokality, bývá vhodné pořídit si nemovitosti dostatečně blízko svého bydliště. Jako vlastník se o ni budete muset alespoň čas od času starat a to je mnohem obtížněji, když je stovky kilometrů daleko, nebo dokonce v zahraničí.
2. Výběr dispozice bytu
Nejčastěji se poptávají menší byty. Může nejvíce vyplatit investovat do 1+1, 2+kk nebo 2+1. Proč zrovna malometrážní a středně metrážní byty? Důvodů je celá řada.
Lidé se často stěhují do metropole za prací, popř. si pronajímají pouze malý byt pro sebe, kde přespávají pouze několik nocí v týdnu. Dále tu jsou mladí lidí teprve hledající partnera a studenti. Klesá porodnost a není už časté mít hodně dětí. Většina rodin má pouze jedno, popř. dvě, takže jim stačí byt o dispozici max. 3+kk nebo 2+kk.
Menší byty se také často poptávají pro svoji cenu. Spousta lidí se nemůže své vlastní bydlení dovolit a když už, tak se právě jedná o malometrážní byty.
Je trendem oddalovat sňatky a zakládání rodiny. Kromě toho v Česku dosahujeme vysoké rozvodovosti – okolo 50 % (jak uvádí ČSU) a lidem tak stačí i menší byt. Potenciální pár hledající jednu střechu nad hlavou mohou být najednou dva jedinci hledající dva menší byty.
Na druhou stranu výhoda velkých bytů bývá dlouhodobost pronajímání. Takoví nájemníci mají tendenci setrvávat dlouhodobě.
3. Hypotéka, nájem a cena
Zatímco u investování např. do zlata nebo akcií se obecně nedoporučuje brát si úvěr, u nemovitostí je situace opačná. Hypotéky jsou skvělým nástrojem, pokud jsou použity správně.
Byty a domy jsou jedny z mála aktiv, kde vám banka může půjčit až 90 % z jejich hodnoty. Ale jak vysokou hypotéku si vzít?
Najít nemovitost v dobré lokalitě se zajímavou cenou není vše. Mohou být potřeba také rekonstrukce, které budou další výdaj. Je s nimi potřeba dopředu počítat a mít je zakalkulovány do hypotéky (nebo mít vlastní zdroje).
Nakonec pro vás může být celá hypotéka příliš drahá a banka vám ji nedá kvůli podmínkám, které pro jejich získání doporučuje ČNB (Česká národní banka) komerčním bankám. Je tedy dobré mít alespoň nějaké vlastní zdroje. Tím, že budete mít X % z ceny nemovitosti si také zvětšíte okruh bank, které vám potenciálně mohou úvěr poskytnout. Nejběžnější jsou hypotéky ve výši 70, 80 a 90 % LTV.
Dále je na místě mít dostatečnou finanční rezervu. V průběhu nákupu, rekonstrukce nebo i pronajímaní se mohou objevit problémy, které jste předem nedokázaly nebo ani nemohly předvídat.
TIP: S hledáním a posuzováním vhodné nemovitosti vám může pomoci realitní agent. Jste-li v tomto oboru noví, zvažte poradenský servis profesionála.
Jakmile budete zvažovat, zda vám celou splátku hypotéky pokryje nájem, zkuste si sami udělat menší průzkum (ať už na Airbnb nebo u klasických pronájmů nebo se prostě poptat lidí, kteří v dané lokalitě bydlí). Uděláte si tak lepší obrázek o tom, v jaké výši se nájmy pohybují.
Možnost, jak zvýšit nájem – vkusný design je velmi pozitivní faktor pro výši nájmu. Jestliže byste rádi vysoký nájem, pěkně vybavený a dobře nafocený byt pravděpodobně více zaujme a rychleji se pronajme. Např. v „drahé“ Praze se může vyplatit využít služeb bytového designéra.
Proč investování do nemovitostí není žádná legrace – Na co si dát největší pozor?
Jak asi tušíte, investování do nemovitostí není jednoduché. Aby investice mohla vydělávat, je třeba vše velmi dobře a pečlivě propočítat. Aby vás nic podstatného nepřekvapilo, podívejme se na pár faktorů, které investice do nemovitostí zásadně komplikují.
Nájemník
Velké potíže s sebou přináší právě nájemník. Budete muset najít někoho spolehlivého, platícího, nesmí vám demolovat byt, měl by mít ukázněné domácí mazlíčky a měl by dobře vycházet se sousedy.
Někteří nájemníci dluží svým pronajímatelům řadu splátek a někdy je velmi komplikované nespolehlivého nájemníka dostat z bytu pryč. Pak zase může trvat, než se najde někdo další atd., což umí poslat celou investici do červených čísel.
Abyste se mohli cítit jistěji při teoretických propočtech a odhadech, počítejte alespoň s jedním neobsazeným měsícem za kalendářní rok. Může se ale také stát to, že do svého bytu neseženete nájemce několik měsíců, což se může dost prodražit.
Na paměti mějte také to, že špatný nájemník může vaši investici proměnit v černou můru
Povinnosti pronajímatele
Nezapomeňte, že nehledě na to, zda máte byt obsazený nebo ne, máte řadu nákladů, které stále musíte platit.
TIP: Některé starosti může vyřešit pronajímání přes agenturu (např. hledání nájemníku, podpisy smluv, výběr nájmu aj.), ale to opět znamená další náklady. Nicméně, vzdání se části zisku si můžete ušetřit spoustu času a vytvořit z pronájmu pasivní příjem.
Jaké budou další výdaje? Každý měsíc přispíváte do fondu oprav (většinou platí nájemce). Dále platíte daně z nemovitosti (a v případě pronajímání zase i daně z pronájmu). Budete muset uhradit poplatek katastrálnímu úřadu a poplatky spojené s hypotékou. Většina začínajících investorů asi bude potřebovat pomoct od profesionálních poradců nebo účetních, což bude znamenat další čas a náklady.
Mimo to si většina pronajímatelů platí pojištění nemovitosti a domácnosti. Určitě by nebylo od věci odkládat si peníze bokem na případné rekonstrukce či opravy (nečekané výdaje).
Mějte na paměti, že kvůli výše uvedeným výdajům a případným komplikacím, nelze plánovat svou investici do nemovitostní jako: nájem mínus splátka hypotéky = zisk!
Jak poznat, kdy je nejlepší doba k nákupu nemovitosti?
Pro posouzení konkrétní nabídky je v potřeba vzít v úvahu řadu faktorů, přičemž ty nejpodstatnější jsme si zmínily už výše. Další velice častou otázkou je, kdy je nejlepší doba na investici, tedy zda jsou nemovitosti na trhu předražené, nebo naopak levné?
TIP: S hodnocením situace na nemovitostním trhu vám mohou pomoci tzv. nemovitostní hodiny.
Nemovitostní hodiny jako nástroj, který napoví, kdy je vhodná doba k nákupu nemovitostí. Zdroj: Hypoindex.cz
Tyto hodiny vycházejí z hospodářského cyklu. V době růstu (hospodářský boom) rychle rostou ceny, HDP je vysoký, staví se řada developerských projektů, objevují se komentáře, že boom nikdy neskončí apod.
Pak přijde ochlazení a HDP klesá, zjistí se, že nabídka převažuje poptávku, zvyšuje se neobsazenost a klesá návratnost investic, hnací síly ekonomiky opadly a ceny klesají. Poté se hospodářská situace opět cyklicky opakuje.
Pro vás to znamená, že když je 12 hodina, budou ceny obecně nejvyšší (nabídka převyšuje poptávku) a může být nejlepší čas prodávat. Naopak ve fází dna a těsně po něm až do 9. hodiny mohou být ceny nejnižší a může být vhodný čas k jejich nákupu.
Aktuální pozici hospodářství můžete mimo jiné odvozovat např. podle HDP (viz graf níže).
Graf HDP ČR za posledních 20 let. Zdroj: Kurzy.cz
Poznámka: Nemovitostní hodiny zobecňují řadu faktorů a nahlíží na trh jako celek. Ceny jednotlivých nabídek se mohou vyjímat, a proto to neberte jako dogma.
Někdy se objeví skvělá nabídka i v jinak nepříznivou dobu. Je důležité zachovat si racionální myšlení. A občas také prostě zariskovat.
Níže pro ilustraci uvádíme graf od Českého statistického úřadu, na kterém je zachycen vývoj cen bytových nemovitostí vzhledem k roku 2000. Můžete si všimnout, že nárůst i pokles cen je nejvýraznější u bytů a pozemků (zejména těch v Praze) a při krizi, neboli ochlazení ekonomiky mohou mít tendenci krátkodobě poklesnout.
Stalo se tak například po krizích v roce 2002 anebo nemovitostní krizi v roce 2008. Naproti tomu rodinné domy jsou ve svém růstu stabilnější. Pokud se chystáte koupit ten, možná nemusíte vhodnou dobu příliš řešit a raději hledejte jen dobrou nabídku.
Graf s vývojem cen nemovitostí od roku 2016 do roku 2017. Zdroj: ČSÚ.cz
Níže se podíváme na dvě další formy investování do nemovitostí, které by vás možná nenapadly.
Další formy investování do fyzických nemovitostí
Krátkodobý pronájem nemovitostí
Krátkodobým pronájmem se označuje pronajímání bytů či domů jen na několik dnů či týdnů. Obvykle turistům, studentům nebo pracujícím na služebních cestách. Nejčastěji to bývají takoví zájemci, kteří hledají větší soukromí než v hotelu anebo nižší cenu.
TIP: Mějte na paměti, že krátkodobé pronajímání se dle zákoníku České republiky považuje za podnikání a měli byste si tak vyřídit živnostenské oprávnění.
Nejvhodnější tedy bývají turistické destinace, historická centra měst, studentská města aj. Vhodné jsou zejména apartmány a menší byty. Nejčastěji se takové pronájmy inzerují a hledají přes Airbnb. Více si o peer-to-peer (sdílené ekonomice) může přečíst zde.
Výhoda krátkodobého pronajímání je, že např. byt můžete občas využívat i vy sami. Třeba při velké rodinné oslavě tam bude moct přespat vaše návštěva.
Celkově krátkodobé pronájmy bývají srovnatelně výnosné jako ty dlouhodobé. Sice nabízí vyšší potenciál, ale jsou náročnější na obstarávání, údržbu, neudržíte plnou obsazenost anebo část výdělku zaplatíte specializované agentuře, která se o to postará bez vás.
Krátkodobému pronájmu doposud velmi svědčil narůstající počet turistů (viz obrázek níže) ten ale utrpěl v době koronavirové krize. Otázka je, jak rychlý bude návrat k původním číslům.
Vývoj přílivu turistů do Česka v posledních letech. Zdroj: Statistikaamy.cz
Pronájem části nemovitosti
Jestliže máte velký byt, kde oželíte jeden pokoj, nebo dům (zejména, má-li 2 samostatné bytové jednotky), může pro vás být perspektivní cesta pronajímat pouze část své nemovitosti.
Zajímavým přivýdělkem může být pronájem své vlastní chaty. Bude to ale časově náročné, pokud nebydlíte dostatečně blízko. Musíte předávat klíče, uklízet před nebo po každém nájemníkovi atd.
Můžete mít samozřejmě někoho, kdo se vám o všechno postará, ale znovu to jsou výdaje navíc.
Nákup a prodej nemovitostí
Existují zkušení investoři, kteří dokáží odhadnout trh a vydělávají si nákupem a rychlým prodejem nemovitostí. Nemovitost tzv. otočí. Jedná se ale o poměrně náročný a riskantní přístup. Pokud s investováním do nemovitostí začínáte, tuto variantu bychom vám nedoporučovali.
Investice do zahraničních nemovitostí
Jako začátečníci byste se možná (raději) měli vyvarovat zahraničním investicím, při kterých je potřeba být velmi opatrný a trpělivě vybírat. Kromě řady faktorů, které vám vyplynou, z již uvedeného je zde potřeba také znát a respektovat místní právní úpravu (ta vám dost možná bude úplně cizí).
Důležité je znát také mentalitu lidí v dané zemi a lokalitě. Možná byste byli překvapeni, jak jinde na světě nad bydlením přemýšlí.
Také nevěřte tvrzením prodejců, že musí dojít k nárůstu cen. Před několika lety se například velmi dobře prodávaly nemovitosti u moře v Bulharsku nebo Španělsku. Jenže po pár letech došlo k propadu cen. Z toho tedy plyne – nikomu slepě nevěřte.
Nepřímé investování do nemovitostí – Fondy, dluhopisy, crowdfunding
Vedle nákupu fyzických nemovitostí existuje i řada dalších mnohdy daleko jednodušších investic do nemovitostí. Tyto alternativní formy investic vesměs vyžadují daleko nižší vstupní kapitál, a proto jsou přístupnější pro širší okruh uživatelů (drobné investory).
Zhodnocení nemusí být nutně horší, může být i srovnatelné a s menšími starostmi. Nyní se podíváme na možné alternativy nepřímého investování do nemovitostí a blíže si je představíme.
1. Investice do nemovitostního fondu
Jak investovat do nemovitostí bez námahy a v jakékoliv výši? Odpovědí mohou být nemovitostní fondy.
Nejčastěji zpravují kancelářské budovy, sklady nebo bytové domy. Investoři pak získávají odpovídající podíl na příjmu z nájmů nemovitostí vlastněných fondem.
Výnos nemovitostních fondů se pohybuje nejčastěji ve výši okolo 3-5 % ročně.
Tato varianta je skvělá zejména pro ty investory, kteří nedisponují dostatečným kapitálem nebo chutí a časem k nakupování fyzických nemovitostí. Obvykle lze do takových fondů investovat již od 500 nebo 1000 Kč měsíčně. Navíc je zde daleko lepší likvidita – výběr trvá zpravidla od 1 do 4 týdnů.
Velkou výhodou nemovitostních fondů je poměrně stabilní vývoj v čase, zajištění nemovitostmi (není vždy) a fakt, že je pronajímáno nejčastěji firmám.
Poznámka: Nájemní smlouvy pro firmy mají jiná pravidla než pro běžné nájemníky (fyzické osoby). Tyto bývají zpravidla v řádu desítek let a jejich vypovězení nebývá možné bez doplacení zbývajícího nájmu. To dodává nemovitostním fondům na bezpečnosti a stabilitě.
Další podstatná výhoda nemovitostního fondu je diverzifikace, neboť skrze něj můžete investovat do řady projektů najednou. Pokud vás fondy zajímají, nezapomeňte si přečíst náš článek – jak si vybrat ten správný investiční fond.
Mimo klasické nemovitostní fondy existují také akciové nemovitostní fondy, kde můžete vydělávat navíc také z růstu hodnoty samotných akcií. Takové investice jsou více rizikové, ale obchodují se přes brokera, jsou velmi rychlé a levné.
Potenciál takových fondů může být vyšší. Vzhledem ke specifickým aspektům a podobnosti k akciovému trhu může být tato varianta vhodná spíše pro mírně pokročilejší investory než úplné laiky.
2. Nemovitostní dluhopisy
Další možností, jak investovat do nemovitostí jsou dluhopisy Jejich velká výhoda je předem pevně stanovený úrok. Ten bývá vyplácen měsíčně, čtvrtletně nebo ročně.
Nevýhodou je pevně daná doba splatnosti, kterou nebývá možné v průběhu změnit. To pro investory znamená nulovou likviditu upsaných peněžních prostředků.
TIP: Ke dni splatnosti dluhopisu dostanete zpět svou jistinu, pozor ale, aby byl emisní kurz 100 %.
Pro vás jako investory to znamená, že předem víte, jak dlouho budete investovat a kolik si vyděláte. Nejkratší dluhopisy bývají jen na několik měsíců, obvykle je to ale něco mezi 3-6 lety.
Často bývají kryty danou nemovitostí, což zvyšuje jejich zabezpečení. Projevuje se to ale také ve výši výnosů, která u dobrých (důvěryhodných) dluhopisů bývá ve výši 3-8 % ročně. Zpravidla platí, že dlouhodobější a rizikovější dluhopisy nabízejí výší úroky.
I přes zajištění nemovitostí je potřeba vybírat kvalitní a stabilní společnosti, jelikož v případě krachu můžete přijít o značnou část peněz (dokonce i o všechny).
3. Crowdfunding
Jedná se o novodobý způsob získávání financí na různé produkty, firmy, nápady, potřeby aj. Podstatou je, že se na investici podílí hodně investorů (crowd z anlg. dav).
Přes peer-to-peer platformy, jako je např. Zonky, se různí lidé poptávají po zdrojích, za jejichž případné zapůjčení budete dostávat úrok. Tyto půjčky mohou (ale nemusí) směřovat do nemovitostí.
Nevýhodou je, že mohou být hodně rizikové. S tím však souvisí také vyšší úrok oproti např. dluhopisům nebo fondům. V případě platformy Mintos se můžete dočkat úroků až do výše 20 %.
Výhodou je, že se jedná o relativně rychlé a jednoduché způsoby vydělávání (za předpokladu dobře zvolené investice) a nebudete potřebovat tak velký kapitál jako pro nákupy celých nemovitostí. Další aspekt je diverzifikace, na P2P platformách můžete své investice rozložit do řady projektů. Jedná se ale stále o diverzifikaci v jenom sektoru.
TIP: Nezapomeňte své investice rozdělit do více trhů a různých forem. Dobře může fungovat kombinace investování např. do akcií, komodit a nemovitostí (pravidlo třech loukotí). Pokud trváte na investování pouze do nemovitostí, zvažte alespoň rozdělení do různých typů nemovitostí.
Ilustrace pravidla třech loukotí
Doufáme, že vám náš článek pomůže vkročit do světa nemovitostních investic správným směrem. Pokud by vás zajímalo něco dalšího, nebo vám v článku něco chybělo, napište nám do komentářů – rádi vám pomůžeme.







