________________________________________________________________________​​​​​

Lví kašna na Pražském hradě

Tichý strážce dávných tajemství

Na druhém nádvoří Pražského hradu stojí jedna z jeho nejkrásnějších barokních památek – Lví kašna, známá také jako Kohlova nebo Leopoldova. Byla postavena v roce 1686 za vlády císaře Leopolda I. Autorem sochařské výzdoby je Jeroným Kohl, na stavbě se podílel i italský kameník Francesco Bartolomeo della Torre. Kašna je zdobena lvími hlavami, postavami antických bohů a na jejím vrcholu tři lvi podpírají kouli, která kdysi nesla i habsburskou orlici. Voda do kašny přitéká prastarým hradním vodovodem z Brusnice a z rybníka pod letohrádkem Hvězda.

Kámen z pohanského oltáře
Podle staré pověsti nebyl kámen na výrobu kašny vybrán náhodou. Prý pochází z dávného pohanského oltáře, na kterém se kdysi konaly tajemné rituály. Když kameníci začali kámen opracovávat, jeden z učňů náhle a beze stopy zmizel. Od té doby prý lvi na kašně v noci ožívají a střeží Pražský hrad před zlými silami.

Oči, které vidí osud
Legenda pokračuje ještě tajuplněji. Říká se, že za úplňku se oči kamenných lvů zvláštně rozzáří. Kdo se jim odváží podívat přímo do očí, spatří obraz své budoucnosti. Není to však dar, spíše varování – událost, kterou uvidíte, prý nelze nijak změnit. Možná proto se jen málokdo odváží přijít k Lví kašně právě za úplňkové noci.

Strážci čistoty srdce
Další z pověstí praví, že lvi dokážou rozeznat čistotu lidského srdce. Pokud se zastavíte u kašny v tichosti a s pokorou, možná zaslechnete šepot dávných časů nebo ucítíte zvláštní klid, který vás obklopí. Možná právě tehdy vám lvi odhalí kousek svého tajemství.

Magické místo v srdci Prahy
Ať už legendám věříte, nebo je berete jen jako krásné příběhy, Lví kašna na Pražském hradě rozhodně stojí za návštěvu. Je nejen architektonickým skvostem, ale i tichým svědkem mnoha lidských osudů a tajemství. A kdo ví – třeba právě vám za úplňkové noci prozradí něco, co změní váš pohled na svět.

Odvážíte se přijít a podívat se lví kašně do očí?